Přinášíme fotoreport z bratislavských ulic, kde se sešlo takřka dva tisíce odpůrců fašismu. Neonacisté výročí vzniku kolaborantského Slovenského štátu poprvé po čtrnácti letech neoslavili.

Letos se na bratislavském náměstí Slovenského národního povstání sešlo ke dvěma tisícům antifašistek a antifašistů ze Slovenska a okolních zemí. Kotlebovci a další nacionalisté letos poprvé po čtrnácti letech svůj průvod zrušili, dost možná kvůli dobře zorganizované a hojně navštívené protiakci. Po úvodních projevech a zdravicích se průvod vydal centrem Bratislavy k památníku holokaustu na místě bývalé synagogy zbořené v roce 1967, kde akce skončila.
Akce, jako byla sobotní demonstrace v Bratislavě, fyzicky zpřítomňují politiku ve veřejném prostoru a vytvářejí potřebný tlak na média i na političky a politiky.
Složení průvodu bylo pestré: podle vlajek, bannerů a skandovaných hesel šly vedle sebe radikálně levicové skupiny a liberálně „apoliticky“ či „prodemokraticky“ smýšlející antifašisté a antifašistky. V pozdějších diskusích na Facebooku se ukázalo, že jistou kontroverzi vyvolal banner se srpem a kladivem nesený dvěma rakouskými demonstranty. Některým účastníkům se příliš nelíbila ani explicitní výzva známého maďarského filosofa Gáspára Miklóse Tamáse, abychom se nebáli si přiznat, že jsme levicoví. Nesouhlas vyvolalo i několik protikapitalistických sloganů skandovaných radikálnějším čelem průvodu.
Z průběhu akce i pozdějších reakcí ale bylo zřejmé, že organizátorky a organizátoři demonstrace se proti této názorové pestrosti rozhodně nechtějí nijak vymezovat. Protifašistická politika se samozřejmě nedělá jen na náměstích a v ulicích a jedno symbolické vítězství nestačí, ale akce, jako byla sobotní demonstrace v Bratislavě, fyzicky zpřítomňují politiku ve veřejném prostoru a vytvářejí potřebný tlak na média i na političky a politiky.