Demokratické noviny
Plakát německých Zelených s uprchlickým párem snů
Categories: General

Na českém Facebooku se začal šířit obrázek, který má údajně být plakátem německé strany Bündnis 90/Die Grünen (Zelení). Stojí na něm doslova: “Náš uprchlický pár snů <3 Asma (16) a Waffy (17). Tito mladí lidé se potkali při útěku do Německa.” To má dokládat fotografie, na které pár na první pohled starších lidí drží své falešné doklady. Jde o zmanipulovanou fotografii, na které byly upraveny roky narození držitelů dokladu. Původ upravené fotografie není jasný.

plakat zeleni

Původní fotografii páru použil jako ilustrační německý Sputnik ke svému článku o falešných pasech, které vydává teroristická organizace Islámský stát. Informaci o falešných pasech vydávaných IS přinesl deník Spigel.de ve svém článku z února loňského roku. Fotografie páru však s případy falešných pasů nesouvisí, je pouze ilustrační. Na původní fotografii však jasně vidíme, že věk zobrazených je jiný, než jaký uvádí falešný plakát. Autorem fotografie je Wolfgang Rattay z Reuters. Manželé Asma (*1983) a Wafy (*1980) dle informací Reuters, pocházejí ze Sýrie a na původním snímku vidíme platný německý doklad o registraci z 22. února 2016.

plakat zeleni doklady

Údajný plakát strany Zelených lze dohledat pouze v komentářích pod články na různých webech. Se stranou Zelených nesouvisí a jedná se proto o hoax.

Comments are closed.