Demokratické noviny
EVROPA: Muslimské no-go zóny jsou mýtus!
Categories: General

Daniel Pipes pojem „no-go zóny“ vytvořil. Poté, co tyto oblasti osobně navštívil, opravil svůj názor. Jsou totiž normálně přístupné.

Po atentátech na karikaturisty Charlie Hebdo v lednu 2015 televize Fox News informovala (video), že ve Francii je přes 750 muslimských enkláv, kde kam se nevěřící ani policie neodváží vstoupit. Levicoví aktivisté Fox News obvinili, že „no-go zóny“ jsou jen islamofobní mýtus. Komu máme věřit? Inu, důvěřovat můžeme nejspíše člověku, kterého nikdo nemůže podezírat z appeasementu a podlézání islámu. A to je Daniel Pipes.

Daniel Pipes

Daniel Pipes

Byl to orientalista Pipes, ředitel Middle East Forum, kdo termín „no-go zones“ vytvořil ve svém blogu v roce 2006. Přeložil tak francouzský termín Zones Urbaines Sensibles (Citlivé městské oblasti). Dnes o tom píše:

„V lednu 2013 jsem strávil nějaký čas na předměstích (banlieues) Paříže i v obdobných čtvrtích Antwerp, Athén, Berlína, Bruselu, Kodaně, Hágu, Malmö a Stockholmu. Začal jsem pochybovat. Shledal jsem, že tyto oblasti „nejsou uzavřené zóny, kam nelze vstoupit“ – tj. nejde o lokality, nad kterými by vláda ztratila kontrolu. Nevládnou tu ozbrojené gangy (warlords). Neovládá tu všechno šaría.

– Z pohledu Američana, tyto oblasti jsou klidné, až nudné. My, kteří známe Bronx nebo Detroit, bychom i v Evropě očekávali městské peklo. Tady to ale vypadá v pohodě. Čtvrti přistěhovalců nejsou moc hezké, ale budovy jsou nepoškozené, všude zeleň, převládá pořádek.

– Nejde o naprosté „no-go“ zóny, kam nelze vstoupit. Francouzská terminologie zní „citlivé městské oblasti“. Zpravidla jsou to obyčejné lokality, kde vám nic nehrozí. Avšak občas nepředvídatelně vybuchnou nepokoje, pak tu dochází k zapalování aut i útokům na představitele státu (včetně policie).

Nyní po osobní zkušenosti lituji, že jsem francouzský termín Zones Urbaines Sensibles přeložil jako no-go zones. Vskutku nejde o místa, kam by člověk nemohl vstoupit… Nejde o no-go zóny, ani ve smyslu zeměpisném ani co do suverenity. V tomto ohledu jsem pochybil – já i jiní. Angličtina nemá pro tyto oblasti výstižný termín.

Proto se lidé po výletu do švédského Malmö smějí islamofobům a ukazují videa a fotografie, které dokazují, že v Malmö je klid, čisto a pořádek. Žádná špinavá vybydlená válečná zóna. Stačí se podívat na Google Maps, abyste pochopili, že i v muslimských čtvrtích jsou restaurace a kavárny pro turisty jako jste vy. Pařížské muslimské nepokoje 2005 začaly ve čtvrti Clichy, že? Najdete tu cukrárnu, pizzerii, McDonalds, italskou restauraci, hotel F1. Nedá se to přirovnávat k romským osadám na východním Slovensku, kde není pitná voda ani jediný obchod. Předpokládám, že „no-go zones“ jsou jako „černá“ předměstí Londýna, kudy jsem jako turista běžně procházel cestou na autobus.

no-go 1

Pařížské NO-GO ZÓNY dle Fox News

no-go 2

Jedna z údajných NO-GO oblastí dle Google Maps. Špendlíky označují restaurace.

Restaurace v No-Go Zóně č. 1: mezi Canal St-Martin a Faubourg St. Denis
Porte 12 (francouzská)
Le Richer (francouzská)
Albion (francouzská)
Pan (italská)
Au Comptoir de Brice (francouzská)
Le Verre Volé (vinárna)
I Cugini (pizza)
Piccoli Cugini (pizza)
Floyd’s Bar & Grill (americká)
Bob’s Juice Bar (kavárna)
Big Fernand (burgery)
Nanashi (japonská)
Urfa Dürüm (Kurdské sendviče)
Sol Semilla (vegetariánská)
The Sunken Chip (fish & chips)
La Taverne de Zhao (čína)
Julhès (vinárna)
Du Pain et des Idées (pekárna)
Le Coq (koktejly)

Comments are closed.