Demokratické noviny
Český rozhlas opět selhává v informování o obchodní úmluvě TTIP, potvrdila Rada Českého rozhlasu
Categories: General

Rada českého rozhlasu dala za pravdu kritice, podle které Český rozhlas dostatečně neinformoval o vyjednávání obchodní úmluvy TTIP mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Podle stížnosti zpravoval rozhlas o úmluvě příliš zřídka a především na stanicích s nízkou poslechovostí.

Předseda Rady Českého rozhlasu Petr Šafařík označil kritický podnět na adresu zpravodajství Českého rozhlasu za velmi komplexní a s mnoha relevantními argumenty. „Oceňujeme rovněž preciznost, s níž odkazujete na konkrétní pořady Českého rozhlasu i přesvědčivou argumentaci dokládající, že by danému tématu měl Český rozhlas věnovat velkou pozornost,“ dodal Šafařík a poděkoval autorovi zpětné vazby.

Tendenční vyjádření šéfa zpravodajství Českého rozhlasu

Rada Českého rozhlasu naopak projevila nespokojenost s obhajobou ředitele Centra zpravodajství Českého rozhlasu Tomáše Pancíře. Označila ji za zavádějící nebo dokonce tendenční. „Zaráží nás, že je z několika míst vyjádření Českého rozhlasu patrná tendenčnost: kritické hlasy vůči TTIP podává s negativním nádechem coby projevy „aktivistů“ a šířeného strachu.“

Rada Českého rozhlasu zároveň vyzývá vedení Českého rozhlasu k tomu, aby téma TTIP dostalo stejně jako jiná závažná témata zvýšenou pozornost a aby bylo zpracováno v širokých souvislostech a s potřebnou pluralitou dle Zákona o Českém rozhlase a Kodexu Českého rozhlasu.

Nesplněné sliby o nápravě

Jedná se už o druhý případ v řadě, kdy Rada Českého rozhlasu negativně ohodnotila zpravodajské pokrytí tématu obchodní úmluvy TTIP Českým rozhlasem. Již v květnu konstatovala na základě dřívějšího podnětu, že „Český rozhlas v daném případě neplnil dobře svou povinnost“.

Šéf rozhlasového zpravodajství Pancíř přitom již tenkrát sliboval, že rozhlas tématu vyčlení dostatečný prostor ve vysílání a že „naší snahou je a bude skutečně vysvětlit (a přinést v tomto směru i širokou paletu rozdílných pohledů a názorů), co navrhovaná úmluva přinese.“

Lhostejnost médií vůči TTIP podkopává potřebnou diskusi

Podle nedávného průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 61 % respondentů o obchodní úmluvě TTIP nikdy neslyšelo a dalších 21 % o úmluvě slyšelo, ale neví, čeho se týká. TTIP, která je označována za největší úmluvu všech dob, by se přitom ve svých důsledcích přímo dotkla všech evropských občanů.

Veřejnoprávní média by měla vést o TTIP dostatečnou společenskou diskusi, ta však v současné době také jejich vinou téměř neexistuje. „O úmluvě TTIP v hospodě ani ve vlaku moc neuslyšíme pravděpodobně právě proto, že o ní neslýcháme ani ve zprávách,“ vysvětluje odbornice na média Zdenka Burešová.

Comments are closed.