Demokratické noviny
Rusko: Antiplaton
Categories: General

Už druhý měsíc probíhají protesty řidičů kamionů proti nové dani, která má obohatit ruské miliardáře.

Od listopadu probíhají v Rusku masové protesty řidičů kamionů proti zavedení zvláštní silniční daně pro náklaďáky nad 12 tun (tzv. systém Platon). Daň má být prý kompenzací za opotřebovávání silnic. Tento účel ale už plní dopravní daň a daň z pohonných hmot. Navíc má značná část vybraných prostředků sloužit jako příjem pro výběrčí společnost. Tuto společnost kontroluje Igor Rotenberg, syn miliardáře Arkadije Rotenberga, blízkého přítele prezidenta Putina. Velká část poplatků z provozu dálkových náklaďáků tedy nakonec skončí u ruských miliardářů. Zavedení poplatků bude mít také za následek podstatné zvýšení cen za kamionovou přepravu, bankrot malých transportních společností a monopolizaci této ekonomické oblasti. Vzhledem ke vzdálenostem a momentální nezastupitelnosti kamionové přepravy v Rusku se důsledky tohoto rozhodnutí projeví i na zhoršení životní úrovně zdejších obyvatel.

V listopadu řidiči kamionů z celého Ruska blokovali silnice u Moskvy, Sankt Peterburgu, Kursku a dalších měst. Ve městech probíhají akce podpory požadavků řidičů na zrušení nové daně. O protestech ovšem státem kontrolovaná média záměrně mlčí. O protestních akcích se tedy snaží informovat aktivisté v Rusku, na Ukrajině, ale i v zahraničí, například v Německu.

 

Zdroje:

http://www.antiplaton.info/

http://www.nihilist.li/2015/12/15/aktsiya-v-podderzhku-bastuyushhih-dal-nobojshhikov-die-aktion-in-unterstutzung-von-den-streikenden-lastwagener/

http://avtonom.org/news/harkovskie-anarhisty-proveli-akciyu-solidarnosti-s-protestuyushchimi-rossiyskimi

http://avtonom.org/freenews/platon-lohotron-solidarnost-s-dalnoboyami

Comments are closed.