Demokratické noviny
Rusko: další anarchista ve vazbě
Categories: General

Už tři a půl roku pokračují represe za účast na protestech proti Putinovi.

Svobodu Bučenkovi

Anarchista Dmitrij Bučenkov byl zatčen kvůli podezření z účasti na protiprezidentském protestu na Bolotném náměstí v Moskvě 6. května 2012. Tehdy při tzv. Pochodu milionů došlo k netvrdšímu zásahu policie proti protestujícím za poslední desetiletí. Desítky lidí byly zatčeny a byly také vyneseny exemplární rozsudky. Dmitrij Bučenkov byl ovšem zatčen až v prosinci 2015. V současnosti se nachází ve vazbě. Jeho advokátka Světlana Sidorkinová má po celou dobu problém dostat informace, co se se zatčeným Bučenkovem děje a kam byl umístěn.

Vyšetřovatelé tvrdí, že Bučenkov se účastnil masových nepokojů na Bolotném náměstí a užil násilí přinejmenším vůči dvěma policistům. Mají k dispozici video, na němž je černě oblečený člověk podobný Bučenkovi, ovšem podle svědectví Bučenkových přátel to není on a na Bolotném náměstí tehdy vůbec nebyl. On sám říká, že 6. května 2012 byl u příbuzných v Nižegorodské oblasti a do Moskvy přijel až pozdě večer. Podle slov advokátky Sidorkinové není jasné, proč po třech a půl letech policie využila video k zatčení Dmitrije Bučenkova a uvalení vazby. Bučenkov se po celou dobu jako známý anarchista běžně účastnil veřejných akcí, jako akademik normálně docházel do zaměstnání a nijak se nepokoušel skrývat.

V souvislosti s událostmi na Bolotném náměstí bylo zatím odsouzeno třicet lidí, mnozí byli nuceni odjet za hranice. Přes rozporuplná svědectví byli lidé odsouzeni většinou na dva a půl až čtyři a půl roku odnětí svobody. Nikdo z policistů za zneužití pravomoci potrestán nebyl.

Zdroj:
http://avtonom.org/news/dmitriy-buchenkov-arestovannyy-po-bolotnomu-delu-uzhe-neskolko-dney-nahoditsya-v-sizo

Comments are closed.