Demokratické noviny
Odmítla šmejdit kolem Čapího hnízda a skončila ve funkci. Teď dostane cenu
Categories: General

Bývalá ředitelka odboru ministerstva financí Martina Uhrinová přišla před časem o funkci poté, co odmítla tolerovat utajované šmejdění své podřízené kolem vyšetřování Babišovy kauzy Čapí hnízdo. Ministerstvo s ní kvůli tomu dokonce zahájilo kárné řízení. Martina Uhrinová nyní dostane cenu protikorupčního fondu.

Fond Karla Janečka se rozhodl, že Martině Uhrinové v pátek udělí Cenu za odvahu za rok 2016. Ředitelka NFPK Linda Majerová to uvedla v oficiální zprávě.

Uhrinová řídila na ministerstvu odbor, v němž pracovala úřednice Barbora Boschat. Ta mimo svou standardní pracovní náplň dostala od náměstka ministra Tomáše Vyhnánka, pod kterého ovšem tehdy přímo nespadala, úkol. Měla zjistit, co všechno se v Bruselu ví o kauze Čapí hnízdo. V té vyšetřuje » bruselský úřad proti podvodům OLAF podezření, že nynější ministr financí a nejvyšší šéf Boschat a Vyhnánka Andrej Babiš získal evropské dotace na projekt luxusního konferenčního centra podvodem.

Boschat tedy za zády svých přímých nadřízených – šéfky odboru Uhrinové a vedoucího oddělení Janáka – pátrala v Bruselu. Bruselští úředníci však na její aktivitu oba šéfy upozornili. A Martina Uhrinová začala případ řešit s tajemníkem ministerstva (psali jsme zde »), náměstkem Vyhnánkem a posléze i přímo s ministrem Babišem.

Když neuspěla, obrátila se Uhrinová s oficiální stížností na vládního prošetřovatele. Ten ale případ předal zpátky ministerstvu, aby si jej vyřešilo samo (více zde »). Uhrinová následně neprošla výběrovým řízením, které Babišův úřad na její místo vypsal.

Naopak úřednice Barbora Boschat, která byla zjišťováním informací o Čapím hnízdě pověřena, povýšila. A zaujala místo Uhrinové, stala se šéfkou odboru.

Martina Uhrinová je už druhým úředníkem ministerstva financí z éry Andreje Babiše, kterého se protikorupční fond rozhodl ocenit. Loni dostal cenu bývalý Babišův náměstek Lukáš Wagenknecht.

Wagenknechta odvolal z funkce ministr Babiš poté, co se jeho náměstek dostal do sporu s tehdy vlivnou političkou a místopředsedkyní hnutí ANO Radmilou Kleslovou. Ta na náměstka tlačila, aby se on a další členové dozorčí rady státní společnosti ČEZ přestali zajímat o smlouvy, které s ní měla Kleslová uzavřené.

Později se ukázalo, že smlouva v ČEZ zajišťovala političce sto tisíc měsíčně. Další kontrakty měla i v jiných státních či městských firmách a nakonec musela kvůli těmto odměnám a tlaku na Wagenknechta odejít ze všech politických funkcí.

Comments are closed.